Kobieta dla kobiety

Kobieta dla kobiety

Kobiety od zawsze rodziły w swoim, kobiecym gronie, ponieważ nikt inny nie potrafił  ich lepiej zrozumieć w tym pięknym, ale też ciężkim momencie życia, jak inne przedstawicielki tej samej płci.  Dlatego tak ważne jest, by kobieta podczas ciąży, porodu i następującego po nim połogu otrzymała pomoc i zrozumienie drugiej kobiety. Ponadto okres okołoporodowy to czas, kiedy przyszła mama oczekuje szczególnego wsparcia społecznego. 

 

A kim jest doula? Jest właśnie kobietą, która zapewnia wsparcie, ale nie takie jakie daje lekarz czy położna, lecz wsparcie niemedyczne podczas przygotowania do macierzyństwa oraz w jego początkach. Instytucja douli jest kwestią oczywistą i istniejącą od zawsze, tylko niedawno została nazwana i funkcjonuje jako pewna rola w społeczeństwie.

Czym dokładnie zajmuje się doula? Przede wszystkim udziela kobiecie w ciąży oraz jej rodzinie wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i fizycznego. Jej opieka ma charakter ciągły – od ciąży do połogu. Doula wspiera, pomaga i dodaje pewności siebie. Doula pomaga rozwiać niepewność i lęk, które często towarzyszą kobietom oczekującym dziecka. Doula stwarza atmosferę, w której przyszłe mamy czują się bezpiecznie. A czy właśnie tego poczucia bezpieczeństwa kobiety nie potrzebują najbardziej?